ערן אולניק מתמקד בייעוד

ערן אוליניק מתמקד בייעוד / ענת קלו לברון

Coachletter דצמבר 2009

משהו קורה בממלכת האימון הישראלי. היעוד משתלט עלינו, ולא נותרה כל דרך להתכחש לכך. זה התחיל עם טים קלי מ"יעוד אמיתי", עבר לאילנה ויבל שלאחרונה פרסמה את ספרה "מסע אל תוך עצמי", ואם לא די בכך, לפני שבוע ימים התקשר אלי ערן אוליניק, מנכ"ל משותף של קואצ'ינג אקדמי, והודיע לי: "אני מנחה קורס חדש ביחד עם דליה נקר. מאמן שיעבור אותו יוכל למצוא את היעוד של הלקוח שלו בשעה וחצי". בהצהרה הזו כבר לא יכולתי לעמוד – אני, שעמלתי במשך ארבעה ימים למצוא את היעוד שלי, שומעת שצריך רק שעה וחצי. הלו, here! יעוד .We are talking רציתי להוכיח את ערן, אבל משהו שם סיקרן אותי. דווקא מתוך היכרותי את אוליניק כבחור רציני ואחראי, החלטתי לבדוק במה הדברים אמורים. האמת – הוא שיחק אותה.

קבענו פגישה בארקפה בית הראל בצומת עלית. ערן הגיע ערוך ומוכן לראיון, ואני, שכבר קצת משתעממת בראיונות רגילים שמדברים על יעוד ועל חשיבותו, על השפע שהוא מביא והפשטות שמתלווה אל החיים בצילו, החלטתי שאני רוצה משהו אחר. אחרי חמש דקות של שיחה התקלתי את ערן ואמרתי לו: "תגיד, אולי במקום מילים נעבור למעשים, מה דעתך למצוא את היעוד שלי?" הצעתי השפיעה מיידית. ערן, כמו מנתח מנוסה, עבר לעמדת הביצוע, פתח את התיק והתחיל להוציא את הניירת תוך כדי מלמולים מרוצים של "מעולה" ו"איזה יופי". כבר בשלב הזה התרשמתי. היה ברור שאוליניק מאמין גם בתהליך וגם בעצמו, לא היה אצלו ולו ההיסוס הקל ביותר. הסתכלנו על השעון, ראינו שיש לנו קצת פחות משעה, אבל החלטנו ללכת על זה בכל זאת. במשך כשעה שאל אותי ערן שוב ושוב את אותה שאלה בווריאציות שונות, כאשר הבסיס נשאר אותו הבסיס. נדמה לי שהשאלה הייתה "מתי הרגשתי מוגשמת", ומה גרם לי להרגיש כך. הוא שאל, ואני – בהתלהבות גדולה – עניתי ועניתי ועניתי. מדי פעם הוא כיוון אותי בקטנה ואמר, הגשמה יכולה להיות בכל תחום, הורות, קריירה, חברים ומה שבא לך. הבה נסכים שאין דבר יותר כיפי מלהתרכז בהגשמה שלך – מיד הרגשתי חשק לעשות את זה לכל המתאמנים שלי. האפקט היה דומה מאד לאפקט של שיחת הכרות טובה, ממנה יוצאים על ענן; מה גם שתוך כדי ואחרי הרגשתי אחת הנשים היותר מוגשמות בתבל – וכל זה עוד לפני שהגענו לשיאה של הפגישה. יום לאחר מכן נפגשנו שוב, וקיימנו את הראיון שקבענו מלכתחילה.

אז איך הגעת לכל נושא היעוד?

"אני ודליה נקר לומדים מתודולוגיית אימון חדשה של אחד מבתי הספר הגדולים בחו"ל. כחלק מההתנסות במתודולוגיה, כבר בפגישת האימון הראשונה עברתי עם המאמנת שלי שיחה למציאת היעוד שלי. אני חייב להודות שהייתי קצת חשדן. המאמנת הייתה מאוד ממוקדת, אני רציתי מאוד לבחור מילים מסוימות שחשבתי שמעוררות בי השראה, והיא עמדה על שלה וביקשה שנזרום עם התשובות שנתתי באופן אינטואיטיבי. בסופו של התהליך, כאשר יצרתי את משפט היעוד מהמילים שלא החלפתי, אמרתי "ואוו", והרגשתי כאילו חתיכות הפאזל של חיי נפלו למקום הנכון. מאותו רגע ברור היה לי מה אני, מי אני ומה אני עושה בעולם, וזה התחבר לי לכל מה שאני עושה. ההרגשה היא כמו לפגוש חבר מוכר שמזמן לא פגשת.

זו הרגשה מחממת. אני, למשל, ממש אוהב את המשפט של היעוד שלי: "לגעת בחיים, להביא אהבה וליצור נסים ביחד". ברגע שיוצרים את משפט היעוד, הוא כמו דגל שספינה בים מניפה כדי שיזהו אותה. בדרך כלל אנו מציגים את עצמנו אחורה, מציגים את מה שהשגנו, ופה זה משהו הרבה יותר עמוק ומעורר השראה, מתוך מי אתה, מה אתה ומה אתה נותן. זה נוגע בליבה של מי אתה. מיד אחרי שעברתי את החוויה עשיתי קורס שהכשיר אותי ללמד אחרים איך למצוא את ייעודם של המתאמנים שלהם".

מצאנו את משפט היעוד ומה עכשיו?

"בגישה הזו אחרי פגישת הכרות עושים פגישה למציאת יעוד, והיעוד הופך לציר מרכזי מאוד באימון, ללא קשר לנושא עליו בחר המתאמן להתאמן. מהרגע בו מצאנו את היעוד, אני מחזיר את המתאמן ליעוד שלו אל מול כל סיטואציה. היעוד הוא המצפן החדש. סטיבן קובי אומר שהחיים סובבים סביב צירים מרכזיים, כשהרמה הגבוהה ביותר היא לסבוב סביב הערכים שלך, ואני אומר שהרמה הגבוהה ביותר היא לסבוב סביב היעוד שלך. כמו שהאימון מוסיף הרבה צבע לחיים, כך היעוד מוסיף צבע ומשמעות לאימון.

אחרי שיוצרים את הצהרת היעוד גוזרים את החזונות בתחומי החיים השונים, כשהשאלה המובילה היא "איך אני הולך לחיות את חיי על פי היעוד בתחום הזה", בין אם זה קריירה, משפחה או כסף".

מדוע לדעתך היעוד תפס פתאום תאוצה?

"אנו חיים בתקופה שמתאפיינת בחוסר וודאות ושינוי מתמיד, והיעוד עונה בדיוק על המחסור ביציבות. הוא נותן תחושה של סדר וכיוון, תחושה של יציבות ותחושה של ביטחון. ברגע שאני מחובר לעצמי, יש לי הרבה יותר יציבות ועוצמה. אחרי שיוצרים את היעוד מרגישים תחושה של בטחון ויכולת.

בסרט "כוחו של חזון" בדק ג'ואל ברקר מה הדבר שהכי משפיע על הצלחתו של תלמיד. מתברר שזה לא רקע סוציו אקונומי ולא אינטליגנציה, אלא תחושת הכיוון והידיעה של מה הוא רוצה לעשות בחיים. ילד שיש לו כיוון ויש לו מטרה יצליח יותר. היעוד עוזר מאוד להסתכרן, לצמוח ולהתפתח. הדבר שהכי משמח אותנו זה לא הגשמי, אלא שיש לנו משמעות, שתורמת לאנשים אחרים. היכולת שלנו לחיות לפי היעוד שלנו מאפשרת להשאיר מורשת, להשאיר legacy, ואת זה כל אחד רוצה. אנו חיים בעידן שבו אנשים כל הזמן מחפשים אחר משמעות".

אתה מרגיש את השינוי גם בחייך האישיים?

"היעוד הוא מקור אנרגיה. ברגע שיש לך יעוד, הדברים באים יותר בקלות. כפי שאומר דיפאק צ'ופרה בחוק המאמץ המזערי, כאשר אני בהלימה ליעוד שלי הדברים מתקדמים בקלות, בלי מאבק. ברגע שאני מתרחק, אני מרגיש שאני במאמץ, ולהפך. היום, ברגע שאני מרגיש שאני במאמץ, אני בודק איפה אני לעומת היעוד שלי. מאז שעברתי את התהליך התפנתה לי הרבה אנרגיה. המיקוד ביעוד מאפשר לי לבחור את הדברים בדיוק רב. הרבה יותר קל לי לדעת אם משהו נכון לי או לא, והיום אני אומר "לא" יותר בקלות, מתוך ידיעה שזה הדבר הנכון גם לי וגם לאחר. לפני מספר ימים פנה אלי לקוח מהעבר ואמר, "אני חייב להכין הרצאה מאוד גדולה, ואני רוצה שתתמוך בי". בעבר מיד הייתי נרתם, היום אמרתי "לא". היום אני יודע שהיעוד שלי זה ליצור נסים ולהביא את האהבה, ואין אפשרות שאחזור לדברים שלא מנגנים לי נכון. זה לא מעניין אותי אפילו אם יש שם הרבה כסף, זה לא מרגיש לי נכון. כל מה שאני עושה עכשיו זה ביטוי עצמי והגשמה".

אמרת שזה מתאים לכל תחום בו אנו מתאמנים, באיזה אופן?

"אם מישהו מחפש עבודה או זוגיות והוא לא יודע מה הליבה שלו, או מי הוא בעניין, ברגע הוא יהיה במאמץ. כאשר אני מחפש עבודה ויש לי יעוד, ערכים ותחומי עניין, יש לי שפע של הזדמנויות לשבור את האחיזה של העבר וליצור משהו עבור העתיד. בכל רגע נתון יש לנו שני כוחות שמייצרים את ההווה: אחד זה העבר והשני העתיד. אם נשענים על העבר מובטח לנו עבר מזהיר כפי שאומר טל רונן, היעוד לעומת זאת מאפשר לנו להתחבר לעתיד.

כבני אדם אנחנו מכונות שמייצרות משמעות ללא סוף. רוב הקשב מורכב מהקשבה ופרשנות, שמיעה ויצירת משמעות. אנו מייצרים פרשנות בצורה אוטומאטית, שופטים, מבקרים ויוצרים הקשרים מתוך הנרטיביים של מה אפשרי ולא אפשרי עבורנו. ברגע שיש לי יעוד, נוצר לי הקשר חדש ואני מקשיב מתוך היעוד. אני יודע שכבן אדם נורא קל לי להיות ביקורתי ושיפוטי, וברגע שאני מקשיב מתוך היעוד שלי אני נזכר מה המדיניות שלי כבן אדם, ואז אני מקשיב מתוך אהבה ומתוך חיפוש אחר הגדולה. החיבור ליעוד מאפשר לי לעשות Shift להגיע לאן שאני רוצה להגיע, ולמי שאני רוצה. ברגע שאני מתחיל לחיות בצורה עקבית, ובוחר ביעוד שלי כמורה נבוכים וכמצפן, התנהלות חיי מתחילה להיות ממקום של בחירה".

אחרי שסיימנו את הראיון התפננו לעשות פיין טיונינג למשפט היעוד שלי, בשביל לא לקחת דווקא בגיליון על מיקוד את המיקוד מערן נשאיר את זה בינתיים ביני לבינו. מה שכן, אני מוכנה לספר מה ערן היה מוכן לעשות בכדי למצוא את היעוד שלי. אחרי שסיימנו את החלק של השאלות נאלצתי להפסיק את הפגישה בטרם הצלחנו להגיע לשיאה, כי בתי הקטנה הייתה אמורה להגיע בזמן לחוג הבלט שלה, ללא כל קשר לכך שאמה עומדת למצוא את יעודה. מתברר שלערן זה לא הפריע – בלי להתבלבל הוא הצטרף אלי, נסע אתי לאמא שלי, הכיר את שלושת ילדיי, נסע איתי לחוג בלט וראה איך אני אמא ללא כל עמוד שידרה – ברגע שהקטנה החליטה שהשבוע דווקא לא מתחשק לה, היא לא הלכה. וכך הוא מצא את עצמו יושב אתי ועם זאטוטתי בת הארבע, מנסה לנסח משפט מתוך מילות הליבה, ולמרות התמונה המוזרה היה נדמה כי הוא באמת לא נאבק ומאוד נהנה. בסופו של דבר הוא הצליח להפתיע אותי, ועל כך אני אומרת שאפו.

 

שתף עם חבריך

שיתוף ב facebook
שתף בפייסבוק
שיתוף ב twitter
שתף בטוויטר
שיתוף ב linkedin
שתף בלינקדאין
שיתוף ב pinterest
שיתוף בפינטרסט