מנטורינג

תכניות מנטורינג למנהלים ולמאמנים, בהן הוכשרו אנשי ונשות מקצוע מצטיינים

מה זה מנטורינג?

בספרות המקצועית, מנטורינג מוגדר כ"זיווג בין עובד ותיק לצעיר חסר ניסיון. העובד המבוגר הוא המנטור והצעיר מכונה מנטיי או בן-חסות. זוגיות זו מאפשרת תהליכי ייעוץ, הדרכה ולימוד הדרך. ביכולתה להשביח עובדים צעירים, לשמר את התרבות הארגונית, ולהגביר את הידע והכישרון של עובדים וותיקים. השיטה משתמשת בזיכרון הארגוני רב הערך של העובדים הוותיקים המנחילים אותו לדור הצעיר. העבודה נעשית בזוגות והכרח הוא שישררו ביניהם הערכה, אמון וכבוד הדדי. מנטורינג הוא תהליך אופטימי במהותו, משתף ומפתח". (ד"ר ענת קופ).
למנטורינג יש תועלות ברורות. מסקר שערכו חברות גרטנר וקפיטל אניליטיקס עולה כי עובדים שהיה להם מנטור קיבלו פי שישה יותר קידומים לעומת אלו שלא נעזרו במנטור. בנוסף, 88% מהנשאלים בסקר של המרכז למנהיגות יצירתית סבורים כי מנטור מועיל לפיתוח הקריירה.

תוכנית המנטורינג למנהלים

נכון לכתיבת שורות אלה, העברתי שש תוכניות להכשרת מנהלים כמנטורים בארגונים שונים, תוך ליווי התהליך (On The Job Training), בחינת הצלחתו ווידוא שהמנהלים הנחנכים מקבלים ערך ברור ומייצרים ערך ברור לארגון בו הם עובדים (ROI).

מאפייני התכנית:

תפירה אישית

עיצוב התוכנית כך שהיא תתאים לתרבות של הארגון, או למבנה שבתוכו היא תפעל.

תקשורת

אני מאמין שהמפתח להתאמה מוצלחת בין המנטור לנחנך הוא יכולת המנטור להתכוונן, להבין ולקבל את מה שהמנהל חווה. סוג זה של יכולת תקשורתית ניתן לפיתוח באמצעות הכשרה.

חיזוק מיומנויות

תכנית ההכשרה נעה בין יומיים לשישה ימים וכוללת, בין היתר, חיזוק מיומנות ההקשבה, התקשורת והנעת העובדים. מיומנויות אלה מאפשרות למנטורים לחבר את המנהלים שהם מלווים לעוצמותיהם ולמקורות המוטיבציה שלהם, במקום לשמש כמקור ידע וסמכות המורה להם מה לעשות.

מעקב

הצלחת תהליך החניכה תלויה במעקב אחר היחסים שמתפתחים בין השותפים. יש לבחון באופן קבוע את התקדמות החניכה עם כל שותף, כדי לקבוע איך החניכה מתקדמת, מה כל אחד מקבל ולא מקבל מהחיבור.

קראו מכתב ממשתתפי קורס הכשרת המנטורים מ- 2018 עבור קציני אגף משאבי האנוש בבית הספר למנהיגות במשטרת ישראל:

שוקלים גם אתם לבנות תוכנית חניכה, מנטורינג או הכשרת מנהלים כמאמנים בארגונכם? צרו איתי קשר. אשמח לסייע גם לכם!

מנטורינג וסופרוויז'ן למאמנים

אחת הסיבות שלי להקמת – Coaching Academy ולייצוג Success Unlimited Network בית הספר הבינלאומי להכשרת מאמנים – היא האהבה הגדולה שלי ללמד ולהעברת הידע והניסיון שלי הלאה.

יש האומרים שהדרך הטובה ביותר ללמוד היא ללמד. אני בהחלט מסכים עימם. החל מ-2003 ליוויתי והכשרתי מאות מאמנים, שחלקם הפכו למובילים ולמשמעותיים מאוד בשוק.

כיום אני מלווה מאמנים בתחילת דרכם בתהליכי מנטורינג וסופרוויז'ן, במטרה לנטוע בהם את הביטחון ביכולתם לאמן ולבנות פרקטיקה משגשגת. כמו כן, אני מלווה מאמנים וותיקים ומנוסים המבקשים לחזק את המיתוג והבידול שהם בשוק על ידי מעבר בחינות ההסמכה לדרגות הגבוהות של ה-ICF.

במסגרת תהליך המנטורינג או הסופוויז'ן, אני מתחייב:

להשקיע את הזמן והאנרגיה הנדרשים להצלחתך

להיות פתוח ללמידה, משוב ושינויים בכל רגע נתון

להיות מחויב לחלוטין אך לא מעורב

להעצים אותך מתוך מחויבות לגדולתך וצמיחתך כמתאמן וכמאמן

לעודד חשיבה עצמאית ולא לתת לך פתרונות

לבוא מאהבה

לפעול ביושרה

תמונה אימיטית למנטורינג למאמנים

מה נדרש ממך כמאמן/ת?

נכונות להיות באימון ולהיות מוכוון ללמידה מכל סיטואציה והתרחשות – קיים יחס ישיר בין יכולתך להתאמן להצלחתך כמאמן

יכולת לחיות בשאלה, באי וודאות ובחוסר נוחות

בחירה לקחת אחריות מלאה

דחף לתרום ולהשפיע על סביבתך

חמלה – יכולת לקבל את עצמך ואת הלקוח שלך כפי שהוא

אותנטיות – קודם כל להיות עצמך

ישירות – לומר לי את כל מה שנדרש כדי שאוכל לתמוך בך להגיע ליעדך

המלצה ממאמן וותיק ומוכשר שליוותי אותו עד לקבלת דרגת ה- MCC הנחשקת של ה – ICF.

"היה לי מאוד נעים לעבוד עם ערן שהוא אדם חכם וחם, מקצועי ועמוק, שידע בדרכו להוביל בנועם ובבהירות. התוצאות מדברות בפני עצמן, לאחר מספר חודשי עבודה עימו קיבלתי את דרגת ה- MCC ממליץ בחום לכל מי שהולך לקראת תהליך דומה"
גיל ווינר
מאמן בכיר

מבקשים להיות המאמנים הטובים ביותר שאתם יכולים? אתם לא לבד. אשמח להיפגש עמכם ולבחון כיצד אוכל לתמוך בכם בדרך זו.